منوی دسترسی
five week pregnant

هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری

جنین کوچک شما حالا به اندازه ی دانه ی پرتغال است و هورمون های سی جی شما به حدی بالاست که بارداری شما را تایید کند. مهم ترین کار شما در این هفته پیدا کردن جی پی تان است تا روز زایمانتان را به دست آورید.

تغییرات بدن و زندگی شما

  

در حدود همین هفته ممکن است متوجه خونریزی سبکی شوید که نباید شما را نگران و مضطرب کند، این اتفاق ممکن است به دلیل لانه‌گزینی جنین در دیوارۀ رحم به وجود بیاید که در نتیجۀ یک قاعدگی سبک یا لکه‌بینی اتفاق می‌افتد. هرچند باید هر خونریزی را به پزشک خود گزارش دهید و از او مشاوره بخواهید، اما به احتمال زیاد خونریزی لانه‌گزینی است.

در این هفته ممکن است کمی گریان، پر استرس و مستعد حساسیت‌های عاطفی ناگهانی باشید. احتمال دارد طیف وسیعی از احساسات متضاد را به صورت همزمان تجربه کنید مثل هیجان، شادی، نگرانی ، حس گناه. در هر صورت هفته‌ای احساساتی را تجربه می‌کنید، به ویژه اگر برای بارداری برنامه‌ریزی کرده بودید و اکنون متوجه بارداری خود شده‌اید. این امکان نیز وجود دارد که به ‌هیچ وجه احساس شادی نکنید، زیرا همۀ زنان از فهمیدن این که باردار شده‌اند خوشحال نمی‌شوند ، ممکن است دچار استرس شوند و این ممکن است برای شما یک هفتۀ پر از ناامیدی باشد.

تأیید شدن بارداری می‌تواند برای بسیاری از زنان مشکل خیلی بزرگی باشد و مدتی زمان نیاز است تا بتوان با نتیجۀ مثبت تست بارداری کنار آمد. این نکته را بدانید که در حال حاضر این امکان را دارید که بارداری شما، راز کوچک و شخصی خودتان باشد.

این که چه زمانی دیگران در جریان این خبر قرار بگیرند، تصمیم شخصی زوج‌هاست. بسیاری از افراد تا بعد از هفتۀ ۱۲ صبر می‌کنند؛ یعنی زمانی که خطر سقط جنین بیشتر از یک درصد نیست. در هر صورت، هفتۀ پنجم بارداری هفتۀ بسیار سختی است، زیرا خیلی از اتفاقاتی که تجربه می‌کنید ممکن است جدید و ناآشنا باشد. ممکن است نگران وضعیت جسمانی کودک یا سلامت خودتان شوید و حتی به این موضوع فکر کنید که همسرتان چه احساسی دارد یا بارداری چه تأثیری در رابطۀ شما خواهد داشت. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.

  

 

علائم شایع بارداری در هفتۀ پنجم

  

هفتۀ پنجم بارداری نیز علائمی شبیه هفتۀ چهارم دارد که در مورد همۀ زنان باردار به یک شکل نخواهد بود. برخی علائم شایع بدن در هفتۀ پنجم بارداری که بیشتر زنان با آن مواجه خواهند شد شامل موارد زیر است:

  five week pregnant

  

مراقبت پزشکی هفتۀ پنجم

  

در صورت مثبت بودن تست بارداری خانگی شما، اگر تا هفتۀ پنجم بارداری هنوز اولین وقت ملاقات با پزشک خود را نداشته‌اید، باید برای اولین ملاقات دورۀ بارداری با پزشکتان برنامه‌ریزی کنید. پزشک یک آزمایش خون برای تأیید بارداری درخواست می‌کند و پس از آن مراقبت‌های پزشکی شما آغاز خواهد شد. رفتن به جلسات معاینات پزشکی سه ماهۀ اول بارداری برای داشتن یک بارداری سالم ضروری است. پزشک به شما می‌گوید که چه اقداماتی را برای حفظ سلامت کودک خود در طول این نه ماه انجام دهید. یکی از این اقدامات مصرف ویتامین‌هاست که باید حتماً زیر نظر پزشک انجام شود.

  

خودمراقبتی طی هفتۀ پنجم

  

ویتامین‌‌های دوران بارداری را حتماً پس از تجویز پزشک مصرف کنید و از مصرف هر ویتامینی بدون تجویز پزشک خودداری کنید. ویتامین‌های مخصوص بارداری با سطوح بالایی از اسید فولیک ممکن است خطر ابتلا به برخی نقص‌های هنگام تولد را کاهش دهد. بسیاری از ویتامین‌های دوران بارداری برای رشد مناسب مغز و توسعۀ چشم کودک شما حیاتی است و به مغذی‌تر بودن شیر مادر نیز کمک می‌کند. مواد غذایی سالم مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین بدون چربی، حبوبات، آجیل و فراورده‌های لبنی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. حفظ یک رژیم غذایی سالم برای سلامت کودک شما مهم است و ممکن است تهوع شما را نیز کاهش دهد. همچنین از طریق کاهش مصرف نوشیدنی‌های ادرارآور مانند چای و قهوه، تعداد دفعات ادرار خود را کم کنید.

اطمینان پیدا کنید که گوشت و تخم‌مرغ مصرفی شما به طور کامل پخته شده است و از مصرف غذاهای دریایی با جیوۀ بالا و فراورده‌های لبنی غیرپاستوریزه پرهیز کنید تا از ایجاد عفونت در جنین در حال رشد پیشگیری شود. سیگار نکشید، مصرف الکل را کاملاً ترک کنید، بیش از حد کافئین ننوشید و مواد مخدر مصرف نکنید. این مواد می‌تواند به کودک شما آسیب برساند. برخی داروهای بدون نسخه و تجویزی نیز در دوران بارداری بی‌خطر نیست.

با پزشک خود در مورد تمام داروها، ویتامین‌ها، مکمل‌ها و گیاهان دارویی مصرفی خود صحبت کنید. شما به تازگی باردار شده‌اید و ممکن است تمایلی به ورزش نداشته باشید، اما فعال بودن و ورزش کردن می‌تواند علائم بارداری سه ماهۀ اول مانند احساس خستگی را کمی کاهش دهد. علاوه بر این، ورزش کردن در دوران بارداری می‌تواند سطح انرژی شما را که قطعاً در ۱۳ هفتۀ اول بارداری به آن نیاز دارید، افزایش دهد. نوسانات خلق‌وخوی کلی شما را بهبود دهد و حتی به شما کمک ‌کند شب‌ها بهتر بخوابید.

  

علائم نیازمند مراجعه به پزشک در هفتۀ پنجم

   

با این که لکه‌بینی و خونریزی خفیف در سه ماهۀ اول بارداری علامت رایجی است، اما پس از مشاهدۀ هر گونه خونریزی شدید و غیرمعمول به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید. برخی از خونریزی‌ها ممکن است علامت سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد. در صورت دیدن هر یک از نشانه‌های زیر، لازم است سریع‌تر به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید:

  • انقباض و دردهای شدید پایین شکم
  • خونریزی واژینال یا لکه‌بینی
  • خروج بافت از واژن
  • درد یا حساسیت در ناحیۀ شکم یا لگن
  • درد در شانه‌ها
  • نبض ضعیف، تپش قلب یا غش

نظرات

 
 
Captcha